Kde nakoupit?

Přihlášení






Úvod
akor merkezi |yemek tarifi |canlı radyo dinle |ukash |ukash kart |
Smaltované cedule Tisk
Napsal uživatel Administrator   
Čtvrtek, 01 Březen 2012 21:27
Smaltované cedule se tradičně používají pro značení budov, institucí a ulic. Smaltové cedule naleznou uplatnění i v reklamě a v heraldice. Smaltovaná cedule může být i překvapivým dárkem. Kdo by čekal, že ke svým narozeninám nebo k Vánocům dostane smaltovanou ceduli se svým jménem a adresou. Díky univerzálnosti lze smaltovanou ceduli použít jak v interiéru, tak i v exteriéru. Smaltované cedule jsou velmi odolné vůči povětrnostním vlivům a chemickým činitelům. Může být jakkoli špatné počasí, mrznout nebo být neuvěřitelně teplo, smalt to vydrží. Problém nejsou ani sprejeři, protože většinu barev lze odstranit, aniž by došlo k poškození smaltového povrchu.
Smalt je křemičitá tavenina, která vytvoří na kovu ochranný lesklý a hladký povlak. Smalt se dříve používal i ve šperkařství, k ochraně kovových materiálů proti korozi.
Smaltování je velmi stará technologie. Rozšířená byla ve starověku především na dálném východě. Do Evropy se smalt dostal až v 5. až 7. století. U nás se začal používat teprve asi od 13. století. Nejstarším důkazem použití této technologie je svatováclavská koruna a kříž Přemysla Otakara II. Smalt jako povrchová úprava kovů a litin se začal používat teprve od 19. století. Nejdříve se smaltovaly železné nádoby, pekáče, vany na koupání a kbelíky. Nádoby tím nejen odolaly rzi, ale navíc mohly být i zdobeny keramickými barvami. Z počátku byl smalt nanášen na povrch štětcem, později s rozvojem techniky stříkáním. K boomu v používání smaltu došlo až v 20. století. Smalt se začal používat všude, kde to šlo. Dnes smaltová technologie nachází využití například v zubním lékařství při výrobě zubních náhrad.
Smaltové cedule se vyrábějí šablonováním, obtiskem a sítotiskem. Šablonování umožňuje dostat přímé ohraničené barvy. Obtiskem lze dosáhnout jemných detailů, proto nalezne uplatnění u cedulí se složitějšími a barevnějšími motivy. Sítotiskem lze dosáhnout přímých barev bez přesně ohraničených oblastí.
Aktualizováno Čtvrtek, 01 Březen 2012 21:27